טיפול בעזרת בעלי חיים

אינטראקציה בין בעלי חיים לבין בני אדם יכולה לטמון בחובה תועלות רבות לשני הצדדים. כיום, מכירים ביתרונות הגדולים של האינטראקציה הזו, רותמים אותה גם לעולם הטיפולי, ואחת השיטות הטיפוליות הפופולריות והמומלצות היא טיפול בעזרת בעלי חיים. כיצד מתבצע טיפול באמצעות בעלי חיים? מהו התפקיד שבעלי החיים ממלאים? למי מתאים טיפול בעזרת בעלי חיים? על כך במאמר הבא.

טיפול בעזרת בעלי חיים: לטפל ברגשות

טיפול בעזרת בעלי חיים מאפשר לנהל תהליך טיפולי באופן השלכתי, כלומר, מבלי לשים על השולחן בגלוי את הקשיים של מטופל, ומבלי להתעסק בנושאים הבעייתיים, אלא תוך התעסקות בגורם שלישי – בעלי החיים. טיפול באמצעות בעלי חיים מביא עימו פתרונות נהדרים, ומאפשר לחולל שינויים רגשיים והתנהגותיים מדהימים בקרב המטופלים. הטיפול מתבצע בהנחיה מקצועית של המטפל, שמנחה את הטיפול ומוביל את המטופל לתובנות הרצויות, הנכונות, ואלו אשר מסייעות להתקדמותו. הטיפול נעשה בהתאם לתוכנית טיפולית מותאמת ואישית, הנבנית בהתאם לקשיים של המטופל וליעדים הרצויים.

טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים במקרים של קשיים רגשיים

האם אתם סבורים שהילד שלכם מתמודד עם קושי רגשי? האם אתם תוהים מה נכון לעשות במצב הזה ואיך אפשר לסייע לו להתקדם? ילדים עוברים תקופות שונות במהלך השנים, זה יכול לבוא לידי ביטוי במופנמות, התפרצויות בלתי מווסתות, חרדות, התקפי זעם, חוסר מוטיבציה ללמוד ועוד. טיפול בעזרת בעלי חיים עשוי להיות מענה אופטימלי ותועלתי במיוחד לילדים. זה רלוונטי בעיקר אם הילד או הילדה שלכם אוהבים בעלי חיים, כי אז זה מגדיל את הסיכוי לכך שיווצר ביניהם קשר נהדר של אהבה, חמלה, נתינה ואחריות, דבר אשר יגדיל את הסיכויים לטיפול אפקטיבי.

טיפול באמצעות בעלי חיים: כיצד הוא מועיל?

המפגש עם בעלי החיים תורם רבות למטופל. ראשית, כיוון שבמהלך הטיפול, המטופל ממלא תפקיד חשוב מאוד ביחס לבעלי החיים: הוא זה שצריך לחשוב על הנוחות של בעל החיים, על הצרכים שלו ועל העדפותיו. ברגע שהמטופל מזיז את עצמו ממרכז העניינים ומוכן לחשוב על מישהו אחר, הוא כבר עשה כברת דרך משמעותית. כעת, הוא אינו מרוכז בעצמו וברצונות שלו בלבד, אלא דואג גם לטובת הסובבים אותו. אמנם, במהלך הטיפול מדובר על ארנבת או על כלב, אך בהמשך, השינוי הזה יתרחש גם ביחס לבני אדם בסביבה, וההתנהגות שלו עתידה לעבור שינוי משמעותי.

טיפול בעזרת בעלי חיים: ויסות רגשי

טיפול בעזרת בעלי חיים מעודד את המטופל לווסת את עצמו ולבחון את פעולותיו תוך הסתכלות על האחר. במקרה כזה, המטופל לא חושב רק על מה שמתחשק לו לעשות, אלא מה נכון או רצוי לעשות. ברגע שהמטופל מתרגל את אופן החשיבה הזה, הוא מטמיע אותה בתוכו ומשפר את ההתנהלות שלו בחיי היום יום. ניתן לומר, שבאמצעות טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים, מטופלים עושים כברת דרך יפה ומחוללים שינוי משמעותי בחייהם, הן מבחינה אישית, חברתית ולימודית. ראוי לציין כי הטיפול משרה ביטחון, שלווה ורוגע, ומוביל לוויסות רגשי.

מטרות, יעדים ודרכי פעולה

כמו בכל טיפול, גם לקראת טיפול בעזרת בעלי חיים, המטופל עובר אבחון שמטרתו לקבוע יעדים ומטרות לטיפול. כמו כן, בשלב הזה מגדירים את הדרכים להשגת היעדים, כך שבמהלך כל פגישה טיפולית, חותרים להשיג מטרה או יעד מסויימים ולקדם את המטופל. במהלך הטיפול נערך מעקב מסודר אחר השגת המטרות והיעדים או ההתקדמות אליהם, וכך למעשה מתנהל תהליך מסודר ומותאם אישית בהתאם להתקדמות המטופל.

טיפול בעזרת בעלי חיים מחיר

טיפול רגשי, מכל סוג שהוא, אינו דבר זול, וכך גם הדבר לגבי טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים. אמנם, במקרים רבים, ניתן לקבל החזר מקופות החולים בהתאם לסוג הביטוח ולתנאים של הקופה, אבל בכל מקרה, רצוי לברר את המחירים. חשוב לזכור, כי טיפול בעזרת בעלי חיים מחיר אמנם עשוי להיות יקר, אך כאשר מדובר על הנפש ועל העתיד שלנו ושל ילדינו, ייתכן מאוד שזה שווה את זה. בסופו של דבר, כאשר פותרים קושי רגשי, גם כאשר מדובר על טיפול מסוג זה, החיים עשויים להיראות אחרת, וניתן להיות מאושרים יותר.

מה מתרחש במהלך טיפול בעזרת בעלי חיים?

במהלך הטיפול, המטפל מוביל את המטופל אל התבוננות פנימית והתבוננות על החיים האישיים, ובאמצעות כך מתאפשרים פיתוח מודעות עצמית, רכישת כלים יעילים לחיים ופיתוח התודעה. באמצעות טיפול זה, המטופל רוכש במהלך הטיפול תובנות ויכולות אשר יהפכו להיות חלק ממנו, יתמזגו בחיים שלו, ויאפשרו לו לשפר את ההתנהלות שלו גם בחיי היום יום.

טיפול בעזרת בעלי חיים: מטפל מומלץ

טיפול בעזרת בעלי חיים הינו טיפול יעיל ומומלץ, והוא מתאים למגוון רחב של בעיות וקשיים. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי התאמת המטפל למטופל חשובה ביותר, וזאת כיוון שחשוב לנו מאוד שייווצר קשר טוב ביניהם, וכי המטופל יחוש בנוח לצד המטפל. כמו כן, חשובים מאוד מקצועיות המטפל, הניסיון שלו בתחום ורמת ההבנה שלו לנפש המטופל. באתר שלנו תוכלו למצוא מגוון סוגי טיפולים ומטפלים נוספים המיועדים לילדים כדוגמת קלינאי תקשורת לילדים, טיפול קוגנטיבי התנהגותי לילדים ועוד.

טיפול בעזרת בעלי חיים
שתף את הפוסט

התחברות

עדין לא נרשמתם ?