קלינאי תקשורת לילדים

בני האדם הם יצורים חברתיים המתקשרים אחד עם השני במגוון רחב של דרכים, במיוחד בכל הקשור לשפה, שיכולה להיות כתובה, מדוברת והבעתית. יחד עם זאת, ישנם מקרים רבים בהם עקב מגבלות פיזיות או רגשיות מתפתחת בעיה, או שמתרחש עיכוב מסוים ביכולות השפה אצל ילדים, ונדרשת התערבות מקצועית במטרה לשפר את איכות החיים שלהם וליישר קו ככל הניתן עם שכבת הגיל שלהם. על נושא זה אמון קלינאי תקשורת לילדים, ומייד נפרט על חשיבותו ועל דרכי הטיפול.

 

מדוע חשוב לפנות אל קלינאי תקשורת לילדים?

היכולת להביע את עצמנו במגוון אפשרויות השפה או היכולת להבין אחרים, הינה בסיסית ביותר בחייו של כל אדם, והיא נדרשת על מנת לחיות בחברה. כאשר קיימת לקות כלשהי המעכבת או מונעת זאת, יש ליצור קשר עם קלינאי תקשורת לילדים, וזאת במטרה לגשר על הפער שנוצר ולשפר את יכולות השפה. קלינאות תקשורת זה מקצוע פארא-רפואי חשוב ביותר, המתעסק הן בבעיות רגשיות הגורמות לקשיים בשפה, והן למקרים בהם מדובר במגבלות גופניות, לרבות אילמים, ילדים במסגרות החינוך המיוחד והרצף האוטיסטי, בעיות של פגמים מבניים בפה, בפנים או בגפיים, בעיות של שמיעה ועוד.

 

כיצד תדעו האם ילדכם זקוק לטיפול אצל קלינאי תקשורת?

כל ילד מתפתח בקצב שונה, אך עדיין עליו להגיע לרמת תפקוד מסוימת הנדרשת לבני גילו. כאשר עקב ליקוי או מגבלה כלשהי, הילד אינו מיישר קו עם בני גילו מבחינת יכולות השפה, הדבר גורם לבעיות משניות כגון חוסר ביטחון, בעיות של הצלחה בלימודים ועוד, וכמו כן, מקשה על ההתנהלות היומיומית של המשפחה והצוות החינוכי עם הילד.

כיצד תדעו האם מומלץ לכם להתקשר עם קלינאי תקשורת? להלן מספר היבטים שעליכם לשים לב אליהם:

  • מיומנויות השפה של הילד אינן כמו של בני גילו: הורים בדרך כלל משווים בין בני משפחה או חברים בני אותו גיל
  • תסכול: כאשר הילד מתוסכל מיכולות השפה שלו
  • ליקויים ברורים: באים לידי ביטוי בתופעות כגון גמגום, דיבור איטי, עצירות בדיבור, הגיית עיצורים שונים בצורה לקויה וכדומה.

כמו כן, אם הילד שלכם התקדם בצורה טובה בכל הנוגע ליכולות השפה שלו, ולפתע "נעצר", הדבר עשוי לרמוז על עיכוב שנובע מבעיה כלשהי (רגשית או פיזית), ויש לאבחן זאת בהקדם  ע"י קלינאי תקשורת לילדים.

 

קלינאית תקשורת לילדים על הספקטרום לעומת ילדים רגילים

היבט חשוב נוסף הוא בכל הקשור להתקשרות עם קלינאית תקשורת לילדים על הספקטרום. ילדים הנמצאים על רצף הספקטרום האוטיסטי (""Autism Spectrum Disorder), מלבד בעיות סנסוריות-מוטוריות שונות, סובלים גם מבעיות תקשורת. הם ידועים בכך שהם מתקשים בקריאת שפת הגוף של מי שעומד מולם, אינם מפענחים מסרים או את מה שנאמר "בין השורות", ומתקשים מלכתחילה לרכוש את השפה המדוברת או הכתובה. ללא התערבות מקצועית של קלינאי תקשורת לילדים, המצב אצל ילדים על הספקטרום מידרדר עד למצב של אילמות מרצון, לעיתים תוך כי התקפות אלימות בשל קשיי תקשורת עם הסובבים אותם.

 

מה ההבדל בטיפול של קלינאי תקשורת לילדים רגיל לבין זה המתמחה בילדים הנמצאים על הספקטרום?

ההבדל המהותי בין טיפול של קלינאי תקשורת לילדים שאינם נמצאים על הספקטרום לבין כאלה שכן, הוא ההתייחסות לשכבת הגיל. בעוד ילדים "רגילים" מושווים לקבוצת בני הגיל שלהם במטרה שאפשר יהיה לאבחן ולטפל בהפרעות תקשורת, כל מקרה של ילדים הנמצאים על הספקטרום נבחן לגופו ובאופן פרטני. בכל מקרה, מטרת הטיפול הסופית כוללת את ההיבטים הבאים:

  • פיתוח השפה: תוך ניסיונות ללמד את הילד את השפה המדוברת והכתובה ככל שניתן.
  • דיבור: תוך דגש על היגוי נכון של אותיות ומילים ומשמעותן, לרבות תפקודי פה והפקת הקול. במקרים מסוימים קלינאית תקשורת גם עובדת עם הילדים על  תפקודי האכילה.
  • תקשורת בין אישית: הקניית מיומנויות תקשורת בסיסיות או ברמה גבוהה בהתאם למידת האוטיזם, פיתוח יכולת שיחה עם אנשים מוכרים וזרים, התנהגות נכונה בתקשורת מילולית וכתובה.
  • אמצעי תקשורת חליפיים (תקשורת תומכת חלופית): כאשר מדובר בבעיה התפתחותית קשה, ניתן להחליף את השפה המדוברת או הכתובה בשיטות תקשורת אחרות כגון ציורים, הבעות פנים ועוד.

חשוב לציין כי לרוב, ילדים על הספקטרום נדרשים לעבודה ארוכת טווח עם קלינאי התקשורת, בעוד שאר האוכלוסייה יכולה להסתפק בסדרת מפגשים בלבד.

 

 קלינאית תקשורת לילדים פרטי: האפשרות העדיפה

ישנן שתי אפשרויות להתקשרות עם איש מקצוע מסוג זה. הראשונה כוללת היעזרות בשירותי הבריאות של קופות החולים, והשנייה היא קבלת הטיפול דרך קלינאית תקשורת לילדים פרטי. אם עושים זאת באמצעות קופות החולים, חשוב לדעת כי רמת הזמינות של קלינאית התקשרות אינה גבוהה ולרוב מדובר בזמני המתנה ארוכים מאוד. האפשרות השנייה מאפשרת למצוא קלינאי תקשורת פנוי תוך זמן המתנה קצר בהרבה וגם לבחור בצורה טובה יותר את איש המקצוע המתאים, עם התמחות ממוקדת יותר בבעיה ממנה סובל הילד, כגון קלינאית תקשורת גמגום בגיל הרך, קלינאי תקשורת לילדים על הספקטרום וכדומה.

 

בנוסף, במסגרת הפרטית ניתן ליהנות משירותי קלינאית תקשורת עד הבית, וזה נדרש מאוד במקרים של לקויות חמורות ביותר או במקרים בהם נדרשת אבחנה במסגרת הביתית או במסגרת החינוכית לצרכי תצפית ונקיטת דרך הפעולה הטובה ביותר למקרה. מאגר מטפלים לפי תחום התמחות, אזור ושיטת טיפול תוכלו למצוא דרך אתר המטפל.

 

מהן העלויות של קלינאי תקשורת לילדים?

כאשר בוחרים איש מקצוע זה, חשוב לשים לב למספר קריטריונים כגון ניסיון, גישה טובה לילדים, זמינות וכמובן העלות. הגורמים הקובעים את המחיר של קלינאי תקשורת לילדים הם:

  • מספר המפגשים: ככל שמדובר בטיפול ארוך טווח, כך המחיר הכללי יעלה, אך יחד עם זאת, סביר להניח שהמחיר עבור מפגש בודד ירד.
  • טיפול מערכתי: לעיתים נדרש טיפול מערכתי הכולל גם התערבות של מספר אנשי מקצוע נוספים (למשל פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק וכדומה), והדבר מייקר את העלות הכללית.
  • חבר אגודה: קלינאי תקשורת שהינם חברים באגודה המקצועית של התחום הינם כאלו שעברו בקרת איכות מקדימה ועוברים השתלמויות שנתיות לאורך הקריירה שלהם. בהתאם לזאת, המחיר שהם גובים עשוי להיות גבוה יותר.

במקרה של קלינאי תקשורת לילדים, חשוב גם לדעת כי במקרה ובחרתם באפשרות של קלינאית תקשורת פרטית לילדים מחיר הפגישות יכול לכלול הנחה באמצעות השתתפות של קופות החולים, וכדאי לברר זאת מול קופת החולים שלכם. ראוי לציין, כי באתר שלנו תוכלו למצוא מגוון טיפולים נוספים, המיועדים בין היתר לבעיות רגשיות, כדוגמת פסיכודרמה לילדים.

קלינאית תקשורת לילדים
שתף את הפוסט

התחברות

עדין לא נרשמתם ?