ריפוי בעיסוק לילדים

כל אדם זקוק לבסיס של ביטחון בחיים, הכולל בין היתר בריאות ורווחה. באמצעות ריפוי בעיסוק לילדים, ניתן לשקם את הילד או הילדה יחד עם קיום תהליכים חינוכיים ולימודיים. טיפול זה מתבצע על סמך עקרונות הלקוחים ממדעי החברה, ההתנהגות, הרפואה בעיסוק ועוד. בעזרת טיפולי ריפוי בעיסוק לילדים ניתן ליצור ו/או להגדיל מעורבות בעיסוקי המטופל ובאמצעות כך לשקם אותו.

מה זה ריפוי בעיסוק ומהו מהלך הטיפול?

ריפוי בעיסוק הוא טיפול שיקומי פרה-רפואי המסייע לשפר תפקוד גופני ונפשי. בשלב הראשון, לפני ביצוע הטיפול, עורכים אבחון כדי לזהות את מוקדי הקושי של הילד. בשלב הבא, בונים תוכנית טיפולית הכוללת יעדים רצויים לפרק זמן מסוים, ובהתאם לכך מגדירים את הפעולות הטיפוליות שיבוצעו בתקופה הקרובה. בניית התוכנית מתבצעת בתהליך משותף הכולל את הילד וההורים, כאשר כולם יחד חותרים להוביל את הילד בתהליך מקצועי ויעיל לרכישת מיומנויות ויכולות נחוצות לתפקוד אופטימלי בבית, בכיתה ובכל מקום אחר. יש לדעת, כי הסביבה הביתית והלימודית הינם חלק בלתי נפרד מהתוכנית הטיפולית. לקבלת טיפול מקצועי ותועלתי פנו אל המטפל – המקום שלכם לקידום הילד.

ריפוי בעיסוק לילדים ולגילאים מתקדמים יותר

ריפוי בעיסוק לילדים מהווה מענה נדרש כאשר ילדים מתמודדים עם קושי בעניין המעורבות האישית בעיסוקים השונים. ילדים, וגם מבוגרים, המטופלים באמצעות שיטה זו, נהנים מפיתוח העצמאות שלהם, מתמיכה בפעילויות היום יום בתחומי החיים השונים וכן משיפור במיומנויות הלמידה. קיימות אוכלוסיות שונות המופנות לטיפולים אלו, והן מחולקות בין היתר לפי מקור הקושי, שיכול להיות התפתחותי, קוגניטיבי, חברתי ו/או רגשי.

ריפוי בעיסוק לילדים ופעילות ביום יום

ריפוי בעיסוק לילדים חותר לספק לילדים עצמאות בהתאם למצופה מבני גילם, וזאת תוך התחשבות במצבם הנוכחי. בשלב הראשון של הטיפול, עובדים על מיומנויות בסיסיות של פעולות יומיומיות כדוגמת התלבשות, היגיינה אישית וכדומה. בשלב הבא של הטיפול, עוברים לעבוד על כושר התניידות עצמי, שימוש בתחבורה ציבורית ועוד. ככל שהילד מצליח לצבור לעצמו הצלחות ויכולות, גם הביטחון העצמי שלו משתפר, וזה מעלה לו את רמת האנרגיה והרצון להמשיך ולפתח יכולות ומיומנויות המשפיעות על איכות חייו.

ריפוי בעיסוק לילדים ולמידה

זה לא סוד שלמידה היא חלק משמעותי מחיי הילד. הילדים לומדים את החיים, את החברה ואת דפוסי ההתנהלות, ובנוסף לכך לומדים מקצועות שילוו אותם בחיים המקצועיים שלהם. ריפוי בעיסוק נועד בין היתר לשפר את מיומנויות הלמידה של הילד. במהלך הטיפול הילד רוכש כלים ומפתח מיומנויות שונות. כך למשל, הקשב והריכוז שלו ישתפרו והוא ילמד לנהל את עצמו, לרסן את עצמו ולהימנע מתגובות אימפולסיביות. כמו כן, באמצעות הטיפול הזה ירכוש הילד גם יכולות ארגוניות הנדרשות ממנו כתלמיד בבית הספר, וכך יוכל להשתפר בביצוע משימות, להתייצב בבית הספר בזמן ולהיות ממושמע לכללים.

ריפוי בעיסוק לילדים פרטי או דרך קופת החולים?

קופות החולים מציעות פתרונות שונים בתחום התפתחות הילד, וגם טיפולי ריפוי בעיסוק ילדים ניתן לקבל דרך הרפואה הציבורית. טיפולי ריפוי בעיסוק לילדים באמצעות קופות החולים מהווים אופציה המוזילה עלויות ומנגישה את הטיפול לכל ילד. יחד עם זאת, חשוב לציין שירות זה דרך קופות החולים אינו תמיד זמין, ולא פעם יהיה על ההורים להמתין זמן ממושך לתור. כמו כן, מספר הטיפולים שיוקצב לילד מצומצם ולא תמיד מספיק לפי הצורך שלו. עקב סיבה זו, הורים רבים בוחרים לפנות ולקבל ריפוי בעיסוק לילדים אצל מרפא בעיסוק פרטי המטפל בקליניקה משלו וללא קשר לקופת החולים אליה המטופלים משתייכים.

אבחון ריפוי בעיסוק: לאיתור ולאבחון במועד

במידה ואתם חשים כי הילד שלכם אינו מתפתח כיתר בני גילו, שהוא אינו עצמאי דיו, וכי הוא מעמיד אתכם בסיטואציות לא סבירות, חשוב לבצע אבחון ריפוי בעיסוק. בעזרת אבחון מקצועי, ניתן יהיה לקבוע האם ריפוי בעיסוק לילדים יוכל להועיל לילד, לבחון את התפקוד שלו בהתייחס למה שמצפים מילד בן גילו, ולבנות תכנית טיפולית עבורו, כאשר המטרה הינה להוביל אותו לרכישת מיומנויות נחוצות לחיים טובים, הן כילד והן כמבוגר.

ריפוי בעיסוק לגיל הרך: לטפל במועד ולמזער פערים

ככל שאנו מטפלים בילד בשלב מוקדם יותר, כך ניתן להתגבר על קשיים ולסגור פערים בינו לבין ילדים בני גילו. עובדה זו מסבירה מדוע חשוב כל כך להיות ערניים להתפתחות הילד, להבחין בקשיים ולפנות לבירור בשלב מוקדם. כך למשל, אם לילד יש פער בגיל הרך, הוא עלול לצבור תאוצה ולגדול. אכן, ישנם מצבים בהם הפער הקטן עתיד להיעלם, אך את האבחון ואת ההחלטה צריך לקבל איש מקצוע בתחום ריפוי בעיסוק לגיל הרך.

ריפוי בעיסוק ילדים: ההיבט החברתי

במהלך טיפול ריפוי בעיסוק פרטי, נלקחות בחשבון גם מיומנויות חברתיות. אחת מהמטרות של ריפוי בעיסוק לילדים הינה לשפר את המיומנויות החברתיות ולהקנות לילד כישורים חברתיים שיאפשרו לו להשתלב בחברה ולהיות מעורה בתוכה, בגן, בכיתה וגם עם בני המשפחה. ככל שהילד לומד כיצד להתנהל נכון יותר עם החברה, הוא ייהנה מחיי חברה טובים יותר ולכן גדל הסיכוי שיהיה מאושר יותר. באתר שלנו תוכלו למצוא מגוון סוגי טיפולים ומטפלים כדוגמת קלינאי תקשורת לילדים, פסיכודרמה ועוד.

 

ריפוי בעיסוק לילדים
שתף את הפוסט

התחברות

עדין לא נרשמתם ?