טיפול בויסות חושי ילדים

מרבית הילדים נולדים עם ויסות חושי תקין, וזה אומר שאיברי החישה שלהם מתווכים את הנעשה בסביבה, ויחד עם זאת, העיבוד מתבצע בצורה הנכונה. במקרה של ויסות חושי תקין, הילד מסוגל לסנן את הנעשה בסביבה, ולקלוט רק את הגירויים הרצויים, מבלי שיתר הגירויים יוציאו אותו משלוותו או יגרמו לו לחוסר רוגע או הצפה. יחד עם זאת, כחמישה עשר אחוזים מכלל הילדים מתמודדים עם קושי בויסות חושי, ולכן הם זקוקים לעזרה באמצעות טיפול בויסות חושי ילדים, וכן בהתאמת הסביבה לצרכים הייחודיים שלהם.

ויסות חושי טיפול: כיצד הוא מתבצע?

חשוב להבין, שאי אפשר ליצור ויסות חושי למי שלא נולד עם זה. כאשר מערכת הויסות החושי אינה תקינה, היא גורמת לסבל רב. יחד עם זאת, חשוב שתדעו כי אין זה אומר שהילד נועד לסבל ושעליו להתמודד לבד עם הבעיה לאורך שנים מבלי לקבל עזרה חיצונית. ישנן בהחלט דרכים לסייע למי שנולד עם בעיות אלו, ואחת מהן היא ביצוע טיפול בויסות חושי ילדים, אשר יסייע לילד לחיות בשלום עם התופעה.

ויסות חושי ילדים טיפול: ממה הוא מורכב?

ישנם היבטים טיפוליים שונים הקשורים לתחום טיפול בויסות חושי ילדים. מטרת הטיפול היא לשפר ככל הניתן את איכות חיי הילד, להקנות לו כלים להתמודדות עם הקושי האישי, ולהוביל אותו לחיים מאושרים ויפים לצד הקושי. לצורך כך, הטיפול משלב מספר חלקים:

  • היבט פסיכולוגי: טיפול בויסות חושי ילדים כולל היבט פסיכולוגי, אשר נועד להוביל את הילד בצורה ממוקדת לנהל את החושים בהתאם למידת היכולת שלו, ובאמצעות כך להקל על עצמו במהלך חיי היום יום.
  • הדרכת הורים: הורים לילד המתמודד עם קשיי ויסות חושי ילדים יקבלו הדרכה מקצועית, שמטרתה לסייע להם להבין את הילד, להתמודד איתו ובסופו של דבר להקל עליו ככל האפשר.
  • התאמת הסביבה: כדי להקל על הילד, חשוב להתאים את הסביבה שלו לצרכיו האישיים. כמו כן, חשוב לנסות, ככל האפשר, להפחית גירויים מיותרים. אין צורך לצאת עם ילד המתמודד עם קושי של ויסות חושי בגיל הרך לאירוע רב משתתפים או למרכזי קניות הומים. הגירויים הללו גורמים לילד לתחושות בלבול וחוסר נוחות, ועלולים להוביל גם להתקפי חרדה.

אל מי לפנות לצורך אבחון ויסות חושי ילדים?

אם אתם חוששים שהילד שלכם אינו רגוע, אם אתם סבורים שהוא סובל מקשיי ויסות חושי ילדים טיפול הוא בהחלט אופציה. אך יחד עם זאת, לפני הטיפול, חשוב שתפנו אל גורם טיפולי המציע שירותי אבחון ויסות חושי ילדים. מטרת האבחון היא לזהות, באופן מדוייק ככל הניתן, האם הקושי שהילד חווה, נובע עקב בעיות של ויסות חושי, או שמדובר בסימפטומים של תופעות אחרות. חשוב להבין, כי במקרים רבים, הסימפטומים שהילד חווה לא מצביעים באופן ברור וחד משמעי על אבחון ספציפי, ולאו דווקא גורמים לצורך בביצוע ויסות חושי טיפול, אלא עלולים לבלבל אותנו במבוך מורכב של קשיים ותופעות, ולכן חשוב לאבחן את הבעיה במדוייק. אבחון מקצועי יכלול את כל ההיבטים של הילד, וזה כולל חוזקות, חולשות, קשיים, חוות דעת של ההורים וחוות דעת של הצוות בגן או בבית הספר. מטרת האבחון היא לצייר תמונה מלאה, ככל הניתן, ולהגדיר באופן מדויק את הבעיה ומהותה.

טיפול בויסות חושי ילדים: אצל מי?

רק לאחר שהילד שלכם עבר אבחון מקצועי ויסודי, ניתן לעבור לשלב הבא של קבלת טיפול בויסות חושי ילדים. חשוב לזכור, כי טיפול בויסות חושי ילדים מצריך ידע מקצועי ויכולות רבות, וזה אומר שעליכם לפנות אל מטפל מקצועי ומוסמך אשר צבר ניסיון בתחום טיפול בויסות חושי ילדים. באתר המטפל, תוכלו למצוא רשימת מטפלים שיערכו היכרות אישית עם הילד, יקבלו את המידע הקיים לגבי הקשיים שלו, ויבנו תכנית טיפול בויסות חושי מותאם לילד ולצרכים הייחודיים המאפיינים אותו. יש לזכור, כי ככל שהמטפל מוסמך ומנוסה יותר, הוא פועל בביטחון רב יותר ומסוגל לספק מענה אופטימלי לילד.

ויסות חושי בגיל הרך: מדוע כדאי למהר?

בדומה לטיפולים אחרים בתחום התפתחות הילד, גם טיפול בויסות חושי ילדים יהיה יעיל ואפקטיבי יותר אם הוא יינתן בגיל מוקדם. עקב כך, מאוד חשוב שההורים יהיו ערניים לגבי התפתחות הילד, יעקבו אחר ההתנהגויות שלו ובמידת הצורך יפנו לבירור. כאשר מתחילים להעניק טיפול בויסות חושי ילדים בשלב מוקדם, ניתן להשיג תוצאות טובות הרבה יותר, ובאמצעות כך לספק לילד חיים מאוזנים וטובים יותר.

טיפול בויסות חושי ילדים המלצות

בחירת מטפל היא לא עניין פשוט. עקב סיבה זו, חשוב לברר היטב ולקבל מידע על מטפל מקצועי שצבר הצלחות בטיפול בילדים המתמודדים עם קשיים בויסות חושי. כדאי לקבל המלצה מהורה אחר אשר יוכל לחוות את דעתו על המענה הטיפולי המוצע לכם. בדרך זו, תוכלו לבחור בביטחון מטפל בעל יכולות טובות, שיוכל לספק לכם, ההורים, הדרכה וליווי מקצועיים, וחשוב יותר, הוא יוכל לספק לילד שלכם מענה מועיל שישפר את איכות חיי הילד. לכן, במקרה של קשיים בויסות חושי אצל הילד שלכם, מומלץ מאוד לשקול אפשרות של טיפול בויסות חושי ילדים. באתר שלנו תוכלו למצוא מגוון טיפולים נוספים, העוסקים בין היתר בבעיות רגשיות, כדוגמת פסיכודרמה לילדים.

טיפול בויסות חושי ילדים
שתף את הפוסט

התחברות

עדין לא נרשמתם ?