טיפול CBT לילדים

ישנן שיטות טיפוליות רבות שמטרתן לספק מענה ופתרון לבעיות עימן אנשים מתמודדים. לכל שיטת טיפול יש יתרונות, מאפיינים והתאמה לאוכלוסייה מסויימת. אחד הטיפולים הרווחים והפופולריים כיום הינו טיפול CBT לילדים, המתבצע בצורה אינטגרטיבית, הרואה את האדם כמכלול המורכב מרגשות, מחשבות ומעשים, כאשר גם הרגש וגם השכל משפיעים על ההוויה של האדם ועל החיים שלו.

טיפול CBT לילדים: למי הוא מתאים?

טיפול CBT לילדים יכול לספק מענה לתחומים רבים. בין היתר, ניתן לטפל בשיטה זו בתופעות כדוגמת פוסט טראומה, הפרעות חרדה, בעיות חברתיות ומשפחתיות, הפרעות טורדנות כפייתית, הפרעות אכילה, קשיי קשב וריכוז, התמודדות עם כאב ועוד. בכל אחד מהמצבים הללו ובמצבים נוספים, שיטת טיפול CBT לילדים מסייעת, במטרה לשפר את איכות חייו של הילד באמצעות פתרון הקשיים המטרידים ומעכבים אותו. טיפול CBT לילדים יותאם לכל ילד בהתאם לגילו ולחומרת הבעיה ממנה הוא סובל. חשוב לציין, כי שיטת טיפול CBT מתאימה לילדים, נערים ומבוגרים.

CBT לילדים: ממה מורכב הטיפול?

להלן מספר מרכיבים משמעותיים המאפיינים את שיטת CBT לילדים:

  • שינוי קוגניטיבי: השיטה יוצאת מנקודת הנחה כי דפוסי התנהגות בלתי יעילים עבור האדם נוצרים כתגובה למחשבות או לרגשות שליליים. כאשר נחולל שינוי בדפוסי המחשבה שלנו, ייווצר גם שינוי בפן הרגשי. באמצעות הארגון הקוגניטיבי, המטופל מזהה את המחשבות השליליות המקננות בתוכו, והוא ממיר אותן במחשבות יעילות. אם עד כה הוא חשב שהוא אף פעם לא מצליח, שאף אחד לא אוהב אותו ומחשבות שליליות דומות, הוא יחליף את המחשבות הללו במחשבות חיוביות כדוגמת "אני אהוב", "אני מסוגל להצליח" ועוד. במהלך הטיפול יעלו לדיון מחשבות ואמונות של המטופל, במטרה להפריך אותן ולהחליפן במחשבות יעילות יותר.
  • הפנמה וחשיפה: מרכיב חשוב בטיפול הוא תרגול, שמטרתו להפגיש את המטופל מול סיטואציות מאתגרות שהוא עתיד לפגוש בחיים שלו, להתאמן על התגובה הרצויה ועל ההרגשה הרצויה. החשיפה הינה מבוקרת ותואמת את מצב הילד והשלב בו הוא נמצא, ובמטרה לייצר עבורו יסלול דרך בת קיימא. ההפנמה והחשיפה מטמיעים בילד את ההבנות החדשות במטרה שהן יהיו חלק ממנו וילוו אותו הלאה בחיים.
  • הדרכת הורים: טיפול CBT לילדים כולל גם הדרכת הורים, וזאת כיוון שהילד תלוי במידה רבה בהורים שלו ובאופן ההתייחסות שלהם אליו ואל הקשיים שלו. ילדים מושפעים בחשיבה ובהתנהגות שלהם מהמבוגרים שבסביבה שלהם, הכוללים את ההורים והמורים. לכן, הטיפול יכלול הדרכה מקצועית אשר תקנה להורים טכניקות שמטרתן להקל על הילד בזמני התמודדות במהלך היום. הדרכת ההורים מאפשרת להם גם להיות חלק מהטיפול ולהיות מודעים לתהליך שהילד שלהם חווה. הורה מודרך יהיה מסוגל לזהות את הצרכים של הילד, לתקשר באופן יעיל יותר איתו, לשפר את יכולתו לתת לו חיזוקים חיוביים ומשובים על התנהגות טובה ועוד.
  • שליטה עצמית: טיפול CBT לילדים מקנה לילד את היכולת להרפות ולשלוט על עצמו, גם במצבים מאתגרים כמו התמודדות עם איומים פנימיים או חיצוניים. באמצעות כלים אלו ילמד הילד כיצד ניתן להפסיק לחשוב מחשבות מפחידות או מכעיסות, ולבחור במקומן מחשבות נעימות וחיוביות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים מותאם גיל ורמת התפתחות

טיפול CBT לילדים יותאם תמיד לרמה הנוכחית של הילד וליכולת האישית שלו. כל טיפול צריך להתאים את עצמו למטופל במטרה שניתן יהיה להוביל תהליך אפקטיבי ובר קיימא. אצל ילדים זה חשוב מאוד, וזאת כיוון שבגיל הילדות עדיין לא קיימת רמת הבשלות הקיימת בגיל הבגרות. טיפול CBT לילדים מתחשב ברמת הילד וביכולות הנוכחיות שלו, במטרה להשתמש בכלים הקיימים ולהשיג הישגים ותוצאות רצויות.

שיטת טיפול CBT ובחירת מטפל

טיפול CBT לילדים הוא טיפול שעשוי להיות תועלתי ולהביא תוצאות נהדרות. יחד עם זאת, חשוב לפנות אל מטפל מקצועי, מנוסה ומומלץ, כיוון שבחירת המטפל משליכה ישירות על אופי הטיפול. הסיבה לכך היא, שבסופו של דבר המטפל נמצא גם הוא בחדר הטיפולים, הוא נוכח ומשפיע על מהלך הטיפול של הילד. כאשר הנכם בוחרים מטפל עבור טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים, התייחסו להמלצות של מטופלים, והיו בטוחים שאתם בוחרים גורם מקצועי, מוסמך ומנוסה, שמסוגל לטפל באופן מדויק ותועלתי ביותר.

טיפול CBT בחרדה: לא להשלים, לטפל

אם אתם מגלים כי הילד שלכם מתמודד עם חרדות, אם אתם חשים שהחרדות מפריעות לו לנהל את סדר היום שלו ופוגעות בשגרה שלו, אין סיבה להרים ידיים ולהשלים עם התופעה, וזה הזמן לברר מהו טיפול CBT לילדים, וכיצד הוא יכול להשפיע לטובה על הילד שלכם בהתמודדות הנוכחית שלו מול חרדות המלוות אותו. טיפול CBT בחרדה עשוי להיות הבשורה הטובה שלכם ושל הילד בדרך אל חיים שלווים וללא חרדות. שינוי קוגניטיבי ותרגול מעשי יחוללו את השינוי בעולם הרגשי של הילד – והוא יחווה חיים טובים יותר. באתר שלנו תוכלו למצוא מגוון סוגי טיפולים ומטפלים כדוגמת קלינאי תקשורת לילדים, פסיכודרמה לילדים ועוד.

טיפול CBT לילדים
שתף את הפוסט

התחברות

עדין לא נרשמתם ?